REGULAMIN
GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
im. ANDRZEJA ŁUCZEŃCZYKA w LUDWINIE
§ 1. Postanowienia wstępne
- Regulamin korzystania ze zbiorów GBP w Ludwinie określa sposób i warunki korzystania ze zbiorów stanowiących własność GBP w Ludwinie zwanej dalej ,,Biblioteką’’.
- Zbiory Biblioteki są własnością społeczną i wymagają poszanowania. Wynoszenie materiałów bibliotecznych będących własnością Biblioteki poza jej siedzibę bez dopełnienia obowiązujących formalności jest niedopuszczalne i podlega sankcjom prawnym.
- W pomieszczeniach Biblioteki użytkownicy powinni zachowywać się w sposób odpowiadający powadze instytucji. W Bibliotece obowiązuje cisza. Zabrania się korzystania z telefonów komórkowych. Użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania regulaminu GBP w Ludwinie oraz uwag i wskazówek bibliotekarzy.
§ 2. Prawo korzystania.
- Korzystanie z Biblioteki jest bezpłatne.
- Nowo zapisujący się Czytelnik powinien:
- okazać dokument stwierdzający tożsamość i miejsce zamieszkania (dowód osobisty, legitymację, paszport),
- złożyć podpis na karcie zapisu o przestrzeganiu regulaminu Biblioteki.
- Za niepełnoletniego Czytelnika zobowiązanie składają i odpowiedzialność przyjmują rodzice lub opiekunowie prawni.
- Czytelnik jest zobowiązany informować Bibliotekę o zmianie swego adresu, telefonu, nazwiska.
§ 3. Wypożyczanie.
- Wypożyczać można jednorazowo 3 woluminy z zakresu literatury popularnonaukowej i naukowej lub 5 woluminów z zakresu literatury pięknej na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.
- Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych Czytelników.
- W przypadkach szczególnie uzasadnionych (jeżeli na wypożyczoną książkę jest duże zapotrzebowanie) Biblioteka może zażądać zwrotu książek przed terminem ustalonym w pkt. 1.
- Na prośbę Czytelnika Biblioteka może zarezerwować książki popularnonaukowe, aktualnie wypożyczone przez innych czytelników. Książki z literatury pięknej można rezerwować tylko w uzasadnionych przypadkach.
§ 4. Porady i informacje.
- Czytelnik może zwracać się do bibliotekarza o informacje dotyczące wszystkich zbiorów bibliotecznych, doboru literatury, korzystania z katalogów i wydawnictw informacyjnych.
- Bibliotekarz udziela także porad i informacji dotyczących techniki pracy z książką.
§ 5. Poszanowanie książki.
- Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania książek będących własnością społeczną. Przenosząc wypożyczaną książkę powinien ją starannie zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zniszczeniem.
- Czytelnik, jak i bibliotekarz, zobowiązani są do sprawdzenia stanu technicznego książek przed ich wypożyczeniem. Wszelkie zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
§ 6. Za zgubienie, zniszczenie lub uszkodzenie książki.
- Z chwilą wypożyczenia książki Czytelnik staje się za nią całkowicie odpowiedzialny i zobowiązany jest zwrócić ją w oznaczonym terminie w takim stanie, w jakim została wypożyczona. Za zagubioną książkę czytelnik płaci jej wartość rynkową, natomiast jeżeli jest to książka chroniona, wartość antykwaryczną.
- Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę.
Jeżeli w terminie 14 dni od daty wezwania nie zwróci książki, wówczas płaci bibliotece odszkodowanie odpowiadające cenie książki wg pkt. 1. - Jeżeli Czytelnik zgubi część tomów dzieła wielotomowego, wówczas płaci odszkodowanie odpowiadające wartości kompletu.
§ 7. Przetrzymywanie książki.
- Czytelnik, do którego Biblioteka wysłała upomnienia w sprawie zwrotu książek (telefoniczne lub pocztą), pokrywa poniesione przez bibliotekę koszty.
§ 8. Postanowienia końcowe.
- Użytkownik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być czasowo, a w szczególnie drastycznych przypadkach, na stałe pozbawiony przywileju korzystania z Biblioteki. Decyzję podejmuje dyrektor Biblioteki
- Rozstrzyganie problemów szczegółowych, nie uregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu należy do kompetencji dyrektora Biblioteki.